Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.01 15:22 - Имате ли нови книги - РАЗКАЗ
Автор: lubara Категория: Изкуство   
Прочетен: 413 Коментари: 2 Гласове:
7

Последна промяна: 21.01 15:28

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

                            -   Имате ли нови книги – разказ -

      Само на това място не мислех, че ще го срещна. Пушеше цигара пред Народния театър, вече щяхме да влизаме за представлението. Времето беше  хубаво, как не се изсипа в тези часове отново дъжд, не знам…   

       Години идваше при мен в книжарницата. Обаждаше се често и по телефона, винаги започваше с въпроса „ Имате ли нови книги“. Беше завършил Богословиe, но не работеше, техните имаха малък бизнес и той им се мотаеше в краката, колкото да се каже, че не е безполезен. Нисък, с къса коса и румени бузи. Много уважителен и твърде стеснителен. Един ден му казах, ти само богословски книги ли четеш, да не би нещо да си се объркал във вярата си. И тогава той ми отговори нещо, което силно ме учуди.

               - Нямате ли някое момиче да ме запознаете, искам да се оженя. Искам да съм свещеник, а затова трябва да съм семеен.

         Понякога ме питаше по телефона как е времето в Търново, живееше наблизо извън града. Да си носи ли чадър, ще има ли буря, много ли е студено, за да си вземе и топла дреха. Купуваше си малки книжки, дълго ги разглеждаше преди да си преброи стотинките и да ги купи. Но ми плащаше винаги навреме.   

            Вече близо четири години престана да идва. Понякога ми липсваше наивната му усмивка и странните въпроси. Може би се е задомил, или кой знае…

             Поговорихме малко пред театъра. Позна ме, разбира се. Не разбрах сам ли е, когато ме попита хубава ли е пиесата.

          -   Ами ще кажа, когато я изгледам- така му отговорих.

           -   И аз съм дошъл, за да видя тези популярни столични артисти-  каза ми той и се озърна къде да си пусне фаса. Не знаех, че пуши.

       Вече влизах през голямата врата на достолепната сграда във фоайето, когато ме застигна тънкия му глас.

             -   А имате ли нови книги?

            Кой знае, може отново да се появи в книжарницата и да стане предишния ми клиент, на който бъдещето, а и дори настоящето не са ми съвсем ясни.               

 

                          01.06.2023.        Любомир Николов

 




Гласувай:
7



1. katan - "А имате ли нови книги?"
21.01 19:09
Не по принцип нови книги,на ТИ/ВИЕ имате ли нови книги.
Въпрос след края на разговора ви.
Това е покана, подкана или надежда, че си издал нова книга.
Само се чудя защо още се маеш?

Поздрави!
цитирай
2. lubara - Поздврави, Катя!
21.01 22:59
Катя, той винаги започваше по телефона с този въпрос. Нищо общос моето писане. Не мисля, че иама нещо, което да ме завладее да издавам.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: lubara
Категория: Изкуство
Прочетен: 5013866
Постинги: 708
Коментари: 9179
Гласове: 20331
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930